Nowe modele Audi A5: nowoczesny sportowy charakter plus proporcje premium
- Audi Design na nowo definiuje wersję Limousine, a nadwozie Avant czyni jeszcze atrakcyjniejszym
- Nowa architektura elektroniczna łączy technologię i komfort we wnętrzu
- Pierwsza wersja z silnikiem spalinowym umożliwiająca jazdę częściowo w trybie elektrycznym – za sprawą układów napędowych z techniką MHEV plus
- Gernot Döllner, dyrektor generalny Audi: „Najnowsze A5 zachwyca sportowym designem, nowym wnętrzem i nowoczesną architekturą elektroniczną, a przy tym wprowadza na rynek nową generację efektywnych silników spalinowych”
Ingolstadt/Neckarsulm, 16 lipca 2024 r. Wprowadzając nową rodzinę A5, Audi otwiera kolejny rozdział w swojej pełnej sukcesów historii w klasie średniej. Modele zaprezentowane 30 lat po debiucie pierwszego Audi A4 – teraz pod nazwą A5 – ze swoim najnowszym, wyostrzonym językiem designu urzekają proporcjami premium. Obie odmiany nadwoziowe – Limousine i Avant – w doskonałym stylu ucieleśniają sportową esencję filozofii projektowania Audi. Nowy język designu we wnętrzu sprzyja wrażeniu przestronności i lokalizuje wyświetlacze na cyfrowej scenie. Nowa koncepcja obsługi pogłębia interakcję z samochodem. Ofertę wzbogacają efektywne, częściowo zelektryfikowane silniki spalinowe oraz ekscytujące modele S.
Od 2024 roku, wraz z poszerzaniem gamy modelowej AUDI AG, zmienia nomenklaturę swoich aut. Zarówno modele z napędem elektrycznym, jak i spalinowym wyróżnia cyfra w ich nazwie. Cyfry parzyste oznaczają pojazdy napędzane elektrycznie, a nieparzyste – z silnikami spalinowymi. W swojej najnowszej odsłonie wieloletni bestseller, Audi A4, nazywa się Audi A5 i będzie produkowany w Neckarsulm. Na rynek trafia w czterech nowych wariantach: jako A5 Limousine* i S5 Limousine* oraz jako A5 Avant* i S5 Avant*. To pierwsze modele zbudowane na platformie PPC (Premium Platform Combustion).
Tak o nowej rodzinie modeli mówi dyrektor generalny Audi, Gernot Döllner: „Równolegle do poszerzania naszego portfolio samochodów całkowicie elektrycznych wprowadzamy nową generację modeli z efektywnymi silnikami spalinowymi. Jako pierwsza na rynek trafia rodzina Audi A5, ze swoim atletycznym designem, zupełnie nowym wnętrzem i przyszłościową architekturą elektroniki. Zaawansowana technika MHEV plus umożliwia jazdę częściowo w trybie elektrycznym, a tym samym dodatkowo zwiększa efektywność”.
Nowe modele reprezentują wzrost zarówno pod względem długości, jak i szerokości. Audi wzbogaca także wyposażenie standardowe, pozycjonując najnowsze A5 w klasie wyższej średniej. Tym aspiracjom odpowiada nowe doświadczenie użytkownika, oparte na wersji 1.2 architektury elektronicznej E³. Elementy wyposażenia opcjonalnego są powiązane w różne pakiety.
Dynamiczny i muskularny wygląd zewnętrzny
Już na pierwszy rzut oka całkowicie przeprojektowana rodzina A5 zwraca uwagę silnym, „czystym” designem. Zmodyfikowane proporcje z pokaźnym rozstawem osi, dużymi kołami i niskim, sportowym nadwoziem ucieleśniają progresywną dynamikę oraz standardy premium. W przypadku wersji Limousine profil charakteryzuje zarysowana długim łukiem sportowa, kompaktowa kabina, która płynnie przechodzi w tylną szybę w stylu coupé i kończy się wizualnie skróconą tylną pokrywą z efektowną krawędzią wyprofilowaną na kształt spojlera.
Tylna pokrywa – nowość w tym segmencie – oferuje przekonującą symbiozę designu i funkcjonalności. Otwiera się wraz z szybą, a jej wymiary znacząco ułatwiają dostęp do bagażnika. Efekt: zupełnie nowa dla Audi koncepcja sedana. W przypadku odmiany Avant napięta linia dachu płynnie łączy się ze zintegrowanym spojlerem dachowym oraz płaską tylną szybą. Dynamiczny wygląd A5 Avant* z profilu podkreślają mocno nachylone tylne słupki.
Przód jest zdominowany przez szeroką i znacznie bardziej spłaszczoną osłonę Singleframe o trójwymiarowej strukturze plastra miodu. Kształtuje ona oblicze pojazdu w połączeniu ze smukłymi, precyzyjnie narysowanymi reflektorami, nadając mu wyrazisty, skupiony wyraz. Tzw. miękki front zintegrowany ze zderzakiem sprawia, że pokrywa silnika jest zlicowana z przednim pasem. Muskularne przetłoczenia nad przednimi i tylnymi kołami nawiązują do Audi Urquattro jako kluczowy element DNA designu Audi.
Charakterystyczny tył nowego Audi A5 łączy sportowy, emocjonujący design i inteligentną technologię. Kombinacja rzeźbiarskiej geometrii oraz nieprzerwanego, trójwymiarowego pasa świetlnego nadaje tylnej partii nadwozia zjawiskową prezencję i wizualną dynamikę. W modelach podstawowych uwagę zwraca klarowny, nowoczesny projekt zderzaka z ciemnym dyfuzorem oraz prostokątnymi końcówkami układu wydechowego.
Nowe standardy w dziedzinie cyfrowego oświetlenia
Rodzina Audi A5 oferuje cyfrowe światła LED do jazdy dziennej z przodu oraz cyfrowe tylne lampy OLED drugiej generacji z tyłu. Te ostatnie dysponują około 60 segmentami na cyfrowy panel OLED i coraz bardziej przyjmują rolę tylnych wyświetlaczy. Umożliwia to komunikację car-to-x i zwiększa bezpieczeństwo na drodze – na przykład za sprawą nowego oświetlenia komunikacyjnego. Dynamiczne efekty świetlne podczas otwierania i opuszczania samochodu odzwierciedlają estetykę ruchu jako część DNA oświetlenia Audi. To samo dotyczy aktywnej cyfrowej sygnatury świetlnej, która zapewnia nowy wymiar „ożywienia”. Trójwymiarowo zaprojektowane reflektory i tylne lampy oferują opcjonalne cyfrowe sygnatury świetlne, łącząc świat fizyczny z cyfrowym.
Wnętrze: technologia spotyka się z komfortem
Design wnętrza nowego Audi A5 bazuje na czterech charakterystycznych elementach. Po pierwsze wnętrze ma charakter humanocentryczny, czyli jest konsekwentnie nastawione na potrzeby użytkowników. Jego kolejną wizytówką jest tzw. cyfrowa scena w postaci wyświetlaczy Audi MMI umieszczonych przed kierowcą i pasażerem z przodu. Z kolei design oparty na materiałach sprawia, że seria A5 spełnia wymagania dotyczące dużej przestrzeni przy wysokim poziomie komfortu. Czwartą szczególną cechę stanowi wizualna przejrzystość, zdefiniowana przez przejrzysty układ i łatwą obsługę we wszystkich sytuacjach. Do tego dochodzi opcjonalne dynamiczne światło interakcyjne, które wspomaga interakcję samochodu z podróżującymi.
Panoramiczny ekran Audi MMI i wyświetlacz head-up
Dzięki architekturze elektronicznej E3 nowa koncepcja obsługi rodziny Audi A5 pogłębia interakcję z pojazdem. Nowe A5 harmonijnie integruje się z cyfrowym ekosystemem użytkowników i oferuje spersonalizowaną łączność. Smukły, wolnostojący panoramiczny ekran Audi MMI ma zakrzywiony kształt i wykorzystuje technologię OLED. Składa się z wirtualnego kokpitu Audi virtual cockpit z ekranem o przekątnej 11,9 cala oraz 14,5-calowego ekranu dotykowego MMI. Cyfrową scenę uzupełnia opcjonalny 10,9-calowy ekran MMI dla pasażera z przodu, który jest perfekcyjnie zintegrowany z deską rozdzielczą. Nowe A5 oferuje też konfigurowalny, udoskonalony względem poprzednika wyświetlacz head-up. Po raz pierwszy kierowca może teraz sterować za jego pomocą funkcjami samochodu oraz informacji i rozrywki.
Zaawansowany układ hybrydowy MHEV plus
Nowy układ MHEV plus, oparty na 48-woltowej pokładowej instalacji elektrycznej, wspomaga silnik spalinowy i zmniejsza emisję CO2, a jednocześnie zwiększa osiągi. Generator zespołu napędowego (PTG) umożliwia jazdę częściowo w trybie elektrycznym, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa.
Nowy układ MHEV plus w modelach Audi A5 zapewnia znaczne korzyści w zakresie emisji CO2 i zużycia paliwa w porównaniu z techniką MHEV. Łącznie sięgają one 10 g/km lub 0,38 l/100 km w przypadku silnika 2.0 TDI (150 kW/204 KM, napęd na przednie koła lub quattro; zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,7–5,6 l/100 km; emisje CO2 w cyklu mieszanym: 124–147 g/km) oraz 17 g/km lub 0,74 l/100 km w przypadku V6 3.0 TFSI (270 kW/367 KM, quattro; zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,4–7,9 l/100 km; emisje CO2 w cyklu mieszanym: 167–180 g/km). Uwaga: dane dla cyklu WLTP.
PTG może również zwiększyć moc silnika spalinowego nawet o 18 kW (24 KM). Podczas wytracania prędkości PTG rekuperuje energię do akumulatora z mocą do 25 kW. W rezultacie, w ograniczonym zakresie, manewrowanie i parkowanie może odbywać się wyłącznie na napędzie elektrycznym. Dzięki możliwości zastosowania elektrycznej sprężarki klimatyzacji układ klimatyzacji może aktywnie pracować także wtedy, gdy samochód stoi na skrzyżowaniu z wyłączonym silnikiem spalinowym.
Zintegrowany układ kontroli hamulców (iBRS) z funkcją mieszania pozwala całkowicie rozdzielić pracę pedału hamulca i hydrauliki układu hamulcowego. Przykład: w modelach z układem MHEV plus osiąga on niezbędne opóźnienie dzięki hamowaniu regeneracyjnemu, bez użycia hamulców ciernych. Oznacza to, że początkowo hamowanie odbywa się wyłącznie w drodze rekuperacji. Hamulce cierne aktywują się dopiero po mocniejszym naciśnięciu pedału hamulca. Nie ma to wpływu na wyczucie pedału hamulca.
Silniki w chwili wprowadzenia na rynek
Efektywne jednostki napędowe rodziny Audi A5 obejmują szeroką gamę, od modelu podstawowego z napędem konwencjonalnym po komfortową wersję zaprojektowaną z myślą o pokonywaniu długich dystansów oraz dynamiczny samochód sportowy. Pakiety silników oraz przekładni, stopień elektryfikacji i rodzaj układu napędowego są dostosowane do oczekiwań klientów Audi.
Podstawowy silnik to jednostka 2.0 TFSI o mocy 110 kW (150 KM; zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,6–7,6 l/100 km; emisje CO2 w cyklu mieszanym: 150–173 g/km). Opcjonalnie ten sam silnik występuje w wersji o mocy 150 kW (204 KM; zużycie paliwa w w cyklu mieszanym: 6,6–7,9 l/100 km; emisje CO2 w cyklu mieszanym: 152–179 g/km).
Ta benzynowa jednostka TFSI korzysta z turbosprężarki o zmiennej geometrii łopatek (VTG) i pracuje w oparciu o zmodyfikowany proces spalania, szczególnie efektywny przy częściowym obciążeniu. Technika VTG pozwala na spójne i sprawne generowanie momentu obrotowego nawet przy niskich prędkościach obrotowych. Czterocylindrowy silnik współpracuje z dwusprzęgłową skrzynią biegów. Wariant o mocy 150 KM jest dostępny wyłącznie z napędem na przednie koła, a 204-konny – z napędem na przednie koła lub quattro ultra.
Silnik 2.0 TDI o mocy 150 kW (204 KM; zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,7–5,6 l/100 km; emisje CO2 w cyklu mieszanym: 124–147 g/km) wyznacza nowe standardy w A5 dzięki technice MHEV plus. Ten dwulitrowy motor z generacji EA288 evo przejmuje od swojego poprzednika zoptymalizowane spalanie, z czujnikiem ciśnienia w cylindrze, układem kontroli emisji spalin TwinDosing oraz dwoma wałkami wyrównoważającymi, które zapewniają harmonijną pracę. Jednostka 2.0 TDI osiąga maksymalny moment obrotowy 400 Nm w zakresie od 1750 do 3250 obr./min. Jest dostępna z dwusprzęgłową skrzynią biegów i napędem na przednie koła lub quattro ultra. Aby zwiększyć efektywność i komfort, silnik jest częściowo zelektryfikowany za pomocą nowego 48-woltowego układu MHEV plus. Zelektryfikowane elementy układu napędowego pozwalają zmniejszyć emisję CO2 dzięki wysokiej wydajności rekuperacji. Ponadto komfort zwiększa 48-woltowy rozrusznik zintegrowany z alternatorem, który zapewnia „gładki” rozruch silnika. Czas uruchamiania ulega skróceniu, a samochód legitymuje się zauważalnie większą zwinnością reakcji.
Sportowy wariant S5 otrzymuje 3,0-litrowy silnik V6 TFSI o mocy 270 kW (367 KM; zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,4–7,9 l/100 km; emisje CO2 w w cyklu mieszanym: 167-180 g/km) o zoptymalizowanym procesie spalania. Po raz pierwszy wyposażono go w turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek (VTG) oraz technikę MHEV plus. Zmodernizowana dwusprzęgłowa przekładnia S tronic została zaprojektowana z myślą o przenoszeniu większego momentu obrotowego; równocześnie zmniejsza obciążenie przedniej osi i poprawia zwinność. Częściowa elektryfikacja z pomocą nowego 48-woltowego układu MHEV plus dzięki zelektryfikowanym komponentom napędu i wysokiej wydajności rekuperacji prowadzi do ograniczenia emisji CO2. W porównaniu do poprzednika – S4 Limousine TDI – nowe S5 Limousine TFSI (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,4–7,7 l/100 km; emisje CO2 w cyklu mieszanym: 167–175 g/km) legitymuje się emisją CO2 niższą nawet o 14 g/km. Jego sportowy charakter podkreśla szybki i dynamiczny przyrost momentu obrotowego. Standardowo montowany sportowy mechanizm różnicowy quattro z wektorowaniem momentu obrotowego w połączeniu z regulowanym sprzęgłem napędu na wszystkie koła zostały skonfigurowane pod kątem najwyższego poziomu dynamiki poprzecznej.
Dynamicznie zestrojone podwozie i układ kierowniczy
Dalszy rozwój zawieszenia sprawia, że nowe A5 doskonale reprezentuje właściwości jezdne typowe dla marki Audi. W wyniku szeroko zakrojonych prac nad podwoziem i układem kierowniczym oferuje precyzyjne, intuicyjne i w dużej mierze neutralne prowadzenie, które w przypadku opcjonalnego zawieszenia z adaptacyjnymi amortyzatorami zapewnia jeszcze większą rozpiętość pomiędzy komfortem jazdy a sportowym charakterem. Również układ kierowniczy, który w nowym modelu jest zawsze progresywny, stał się znacznie precyzyjniejszy.
Wprowadzenie na rynek i ceny
Wraz z nową rodziną A5 marka Audi otwiera kolejny rozdział w swojej pełnej sukcesów historii w klasie średniej. Nowe A5 i Audi S5* będzie można zamawiać w Polsce od lipca 2024 r.
*Zbiorcze wartości zużycia paliwa/energii elektrycznej i emisji wszystkich wymienionych modeli dostępnych na rynku niemieckim zamieszczono na liście znajdującej się na końcu tego tekstu.
Wartości zużycia paliwa i emisji modeli wymienionych powyżej:
Audi A5 Limousine TFSI 110 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,6–7,5 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 150–171 g/km
Audi A5 Limousine TFSI 150 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,6–7,5 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 151–171 g/km
Audi A5 Limousine TFSI quattro 150 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,9–7,7 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 158–176 g/km
Audi A5 Limousine TDI 150 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,7–5,4 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 124–142 g/km
Audi A5 Limousine TDI quattro 150 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 5,0–5,5 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 131–145 g/km
Audi A5 Avant TFSI 110 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,7–7,6 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 153–173 g/km
Audi A5 Avant TFSI 150 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,8–7,6 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 154–173 g/km
Audi A5 Avant TFSI quattro 150 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,1–7,9 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 161–179 g/km
Audi A5 Avant TDI 150 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,8–5,5 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 127–145 g/km
Audi A5 Avant TDI quattro 150 kW
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 5,1–5,6 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 133–147 g/km
Audi S5 Limousine TFSI
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,4–7,7 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 167–175 g/km
Audi S5 Avant TFSI
Zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,5–7,9 l/100 km;
emisje CO2 w cyklu mieszanym: 169–180 g/km
_____________________
Opisane korzyści w zakresie emisji CO2 i zużycia paliwa obejmują wpływ dodatkowej masy układu MHEV plus w porównaniu z układem MHEV. Dalsze skutki efektywnościowe w zakresie emisji CO2 na poziomie samochodu, mogące wynikać z odchyleń w obszarach układu napędowego, masy lub oporów jazdy rozpatrywanego pojazdu z układem MHEV plus w porównaniu z referencyjnym pojazdem z techniką MHEV (np. dalszy rozwój silnika spalinowego albo podstawowej przekładni, zmiany w zakresie oporów toczenia, aerodynamiki lub masy) nie są brane pod uwagę.